Jak správně čistit koně

23. března 2010 v 20:51 | Kaja S.
Jak správně koně čistit?
krok za krokem

Koně můžeme čistit v boxe i venku před stájí. Záleží na zvyku, počasí či podmínkách stáje. Koně čistíme pravidelně, aby měli krásnou a zdravou srst i kopyta.

1. K čištění koně já osobně používám gumové hřbílko, rýžový kartáč (tvrdý) a měkký kartáč a kopytní háček. Olej (mast) na kopyta se používají když má koník vyschlá kopyta. Mohou se používat i pravidelně.

2. Vezmeme si do ruky gumové hřbílko. Začneme z levé strany krouživými pohyby koníkovi hřebelcovat krk. Posupujeme dále přes prsa, plec a bříško. Na hřbetu a kohoutku hřebelcujeme hřbílkem jen jemně, jsou to citlivá místa !!! Pak krouživými pohyby a mírným tlaken pokračujeme dále až k hýždím a zadku.
vvvvv

3. To samé zopakujeme i na pravé straně. Pak si vezmeme do ruky tvrdý kartáč a zase začneme zlevé strany čisti koníkovi krk a pokarčujeme až k zadku po směru srsti odstraňovat prach, co zbyl po hřbílku. To samé provedeme i na pravé straně.
fff
4. Poslední kartáč, kterým budeme čistit koně bude měkký kartáč. Tímto kartáčem pečlivě vyčistíme hlavu koně. Dávejte ale pozor na to, aby se koníkovi nedostal při čištění hlavy prach do očí!! Postup čištění tímo kartáčem je stejný jako čištění tvrdým kartáčem.
kkkkk
5. Ještě, než se pustíme na kopyta, vyčistíme koníkovi hřívu, kštici a ocas železným nebo jiným hřebenem určeným pro koně. A teď půjdem na kopyta.
okk

6. Zase začneme z levé strany. Postavíme se ke koníkovi zády k levé noze (samozřejmě k přední) a levou rukou mu pomalu sjedeme po noze až ke spěnkovému kloubu. Buď nám kůň nohu podá sám, nebo mu můžem pomoci tím, že řeknem: ,,Nohu!", nebo ,,Dej!". Zadní kopyto si opřeme o koleno! Podobným způsobem vyčistíme koňovi ostatní kopyta.

rrrrr


7. Když koníkovi mazat kopyta, tak je štětcem namažeme nejprve z vnitřní strany a pak z vnější. Kdyby jsme to udělali opačně, nic by se nestalo, jen by jsme se pěkně zašpinili.

nnn
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama